Jak zvládat stresové situace
Uprostřed závažného problému, kde nevidíme světlo na konci tunelu, nevnímáme zcela jasně a často celou věc neúmyslně zhoršujeme. Jak zvládat stresové situace, abychom jimi pokud možno co nejrychleji propluli?
Mozek, jaký máme dnes, je relativní novinkou. Dvě stě tisíc let je z pohledu evoluce krátká doba. I v rámci našeho druhu se neustále vyvíjí, a my tak přemýšlíme jinak než naši předci. Jen v posledních 100 letech se svět změnil k nepoznání. Komunikujeme, pracujeme a řídíme společnost úplně jinak, což klade nesmírné nároky na náš mozek, který není na dnešní dobu stavěný. Proto v současnosti tolik lidí trpí úzkostmi a depresemi. Naštěstí je naše mysl do velké míry adaptabilní a dokážeme ji v mnoha ohledech přeprogramovat, pokud víme, jak na to.
Než se pustíme do výhod, je třeba znát nedostatky a limity. Máme v hlavě mnoho přežitků z minulosti, což jsou části mozku, jež jsme zdědili ještě po opicích a nižších savcích. Neopodstatněná agrese, nepochopitelný útěk či jiná neočekávaná reakce může na první pohled vypadat, jako že se daný člověk zbláznil, vždy ale vychází z komplexního rozhodovacího procesu, kde hrají podstatnou roli emoce. Existují výzkumy, kde vědci pomocí jednoduchých triků dokazují, jak lze mozek přepnout na zvířecí chování. Například když si několik pacientů v čekárně stoupne, postavíme se bez přemýšlení taky, jakmile lidé začnou někam utíkat, rozběhneme se i my.
Máme v sobě stovky podobných reminiscencí, jež nám nijak neškodí a často jsou i roztomilé. Na druhou stranu je třeba identifikovat, pokud nám nižší mozkové funkce brání ve štěstí – může se jednat o chorobnou chuť k jídlu, nepřiměřenou agresi nebo závislost jakéhokoliv druhu. Naše nižší já nedokážeme vypnout, ale pomocí pár triků ho dokážeme ovládat a v krizových situacích tak neztratit kontrolu. Stejně jako 10 % lidí dokáže během vlakového neštěstí zachovat chladnou hlavu a odložit emoce na později, dokážete to i vy. Vše je jen otázkou znalosti, jak vaše mysl funguje, a samozřejmě cviku.
Co se týče výhod, na ty nestačí ani tisíce knih, které již byly o mysli napsány. Náš mozek je v podstatě superpočítač, jenž v 99 % případů funguje naprosto spolehlivě. Dokáže vymyslet a řídit jaderné elektrárny, postavit a udržovat velkoměsta nebo poslat člověka na Měsíc. Nemluvě o umění – podívejte se, kolik je na světě hudby, obrazů, filmů nebo knih, kde člověk tvoří celé světy i vesmíry.
I nejlepší superpočítače na světě ale občas udělají chybu. Může se jednat o vhodné rozhodnutí ve špatnou dobu, správné rozhodnutí aplikované na špatnou situaci a desítky dalších kombinací. U nás se k tomu pak přidává rozhodnutí pod nátlakem, když jsme unavení, máme strach nebo nám to nemyslí jasně. Některé věci ani vědomě nerozhodujeme, ale jsou dány reflexy. Například sami nedokážeme přestat dýchat nebo si zastavit srdce.
Tip: Je mnoho knih, podcastů a programů věnujících se správnému myšlení. Každý si tak můžeme najít autora a formu, jaká nám nejvíce vyhovuje.
Váš mozek není ledajaký superpočítač, je to váš superpočítač! Mezi jeho základní funkce patří řešit vaše problémy. Stačí jen zadat požadavek. Každý programátor se ovšem nejdříve musí naučit programovací jazyk, než může s daným systémem komunikovat. Stejně tak bychom měli i my znát způsob, jak sami se sebou mluvit. Teď přichází ta nejlepší část – není to vůbec složité! Stačí svou mysl chvíli pozorovat, abyste se jí naučili naslouchat, případně si něco málo nastudovat, ale v zásadě s ní komunikujete jako s jakýmkoliv jiným člověkem. Mluvit sám se sebou není podle psychologů škodlivé, dokonce to i doporučují.
Zásadním faktorem pro spolehlivost rozhodování jsou pak dostupná data, jinými slovy zkušenosti. Pokud jsme se v dané situaci už ocitli a nějak ji řešili, stoupá pravděpodobnost správného řešení o desítky procent. Proto se tak bojíme změn. Naše mysl ví, že se bude v neznámém prostředí ze začátku dopouštět mnoha chyb, což v minulosti mohlo znamenat smrt, dnes jen ztrátu jistot. Proto nás chce chránit tím, že nás do nového prostředí nevyšle, dokud ji nepřesvědčíme, že se krátkodobě vyplatí investovat čas a energii, abychom byli v dlouhodobém horizontu šťastnější.
Přestože se výzkumu mozku vědci věnují řadu let, stále pro nás představuje velkou neznámou. Nemá cenu se ho snažit dopodrobna pochopit, nicméně je důležité naučit se s ním pracovat. Je to podobné jako s počítačem, u něhož nemusíme vědět, jak funguje procesor, ukládání do paměti a ostatní součástky, stačí, když si na něm zařídíme vše potřebné. Pokud zjistíte, že se o své mysli potřebujete dozvědět něco nového, jednoduše se tomu věnujte, než danou znalost získáte.
Nejdůležitější, co je třeba o naší mysli pochopit, je její zaujatost. Nejsme objektivní, vše vidíme skrze svůj filtr zkušeností a obrazu světa. Automaticky ignorujeme věci, které vyhodnotíme jako nedůležité, nebo dokonce škodlivé. To je dobré! Opravdu nechcete vidět, slyšet a vnímat všechno, jinak byste se z toho zbláznili. Náš mozek tak hned při vstupu filtruje informace a vybírá z nich to podstatné. Pokud máte pocit, že vám v životě něco uniká, stačí tento filtr upravit, aby dané informace zůstaly v popředí. Vzhledem k obrovskému počtu dat bychom měli naši mysl pravidelně defragmentovat, což se děje, když spíme. Dostatek kvalitního spánku je tak klíčový stejně jako energie a živiny, takže pokud se dobře nestaráme o naše tělo, chřadne i naše mysl.
Co se týče přenastavování filtrů, stačí si uvědomit, jak naše vnímání funguje. Naše vědomí připomíná operační systém se spuštěnými programy a podprogramy (podvědomí). Pokud je programů spuštěných hodně, systém je nestabilní, takže doporučuji vytahovat si z podvědomí jen věci, které opravdu potřebujete. O tom, jaké programy máme na hlavní ploše a máme je tak pod neustálým dohledem, do značné míry rozhodujeme my sami. Jednoduše, na co se zaměříme, to zesílí. Nejenže pak dané události vnímáme jako jedinou realitu, ještě ji podporujeme svými činy.
Přenastavením pozornosti můžete řešit mnoho vašich problémů. Chcete být šťastnější? Více se zaměřujte na podobné emoce, jako jsou láska, vděčnost nebo pokora. Cítíte se šťastní, ale zároveň chcete ve svém životě něco změnit? Tak se na danou oblast soustřeďte. Vnímejte přesně tolik negativních podnětů, kolik potřebujete, abyste se zlepšili. Zbytek nechte běžet na pozadí, aby vás nezatěžoval. Jinými slovy si nedělejte starosti s tím, co momentálně nechcete nebo nemůžete ovlivnit.
Často máme lidi zaškatulkované, protože se u nich zaměřujeme na určité vlastnosti, ale co kdybyste pozměnili filtr, abyste je viděli více takové, jací jsou doopravdy? Budete s nimi pak lépe vycházet a ve finále budete šťastnější.
Možná jste svou mysl dosud neřídili, proto se věnovala cizím problémům. Nyní ji můžete zaúkolovat, aby vám pomohla získat to, co vám v životě chybí. Vše je jen otázkou času a energie, což jsou omezené zdroje, takže se nejdříve sami sebe zeptejte, zda konkrétní věc opravdu potřebujete. Až ji získáte, udělá vás šťastnějšími? Pokud ano, jak ji můžete získat nebo alespoň dočasně nahradit?
Může se jednat o více klidu, zajímavější práci, více času nebo peněz, sexu, lepší zdraví či vztahy. Vaše mysl umí všechno tohle zařídit, stačí si stanovit priority. Je dokonalým spolupracovníkem, který vás nebude zatěžovat hloupými otázkami ani zbytečnými detaily. Zaměřte se vždy maximálně na tři věci, ideálně na jednu, v daném čase. Pokud chcete něco dělat pořádně, nesmí vás nic rozptylovat, ostatní nechte na autopilota.
Naše mysl funguje na základě opakování a schémat. Neuronové spoje, které se používají, jsou posilovány, zatímco ty nepoužívané pomalu zanikají. To se děje proto, aby měl váš mozek dostatečnou kapacitu. Pravděpodobně jste si vytvořili množství zlozvyků, jež vám nějakým způsobem brání ve štěstí, a toužíte je změnit. Může se jednat o přejídání se, kousání nehtů, kouření nebo méně patrné věci, jako vidět v lidech jen to nejhorší, ponižovat se před ostatními, utíkat, když nám někdo říká nemilou pravdu, nebo cokoliv jiného.
Nějakou dobu trvalo, než jste si zlozvyk vytvořili, takže chvíli zabere, než dané spojení zeslábne. Ideální je zaplnit ho novým zvykem. Pokud vám vadí, že moc nadáváte, vyměňte sprosté slovo za jiné. Ze začátku si uvědomíte, že jste slovo použili, až zpětně. Jak budete každý den cvičit a posilovat nové spojení, budete daný výraz nahrazovat stále dříve do okamžiku, kdy ho stihnete nahradit, než jste ho vyslovili.
Stejný klíčový okamžik funguje i u ostatních zlozvyků. Třeba se zarazíte po cestě do ledničky s tím, že vlastně nemáte hlad. V poslední fázi si na staré slovo nebo zvyk jen matně vzpomenete. Přeučování zabere několik týdnů, ale funguje. Pokud si přejete něco změnit, stačí se na to systematicky zaměřovat a nepropadat beznaději, když se to na začátku nedaří.
Pokud jste se ocitli na dně, chvíli potrvá, než se z něj vyhrabete. Možná se to nezdá, ale tohle je dobře. Abyste se znovu postavili na nohy, potřebujete změnit mnoho věcí, což má svou setrvačnost. Až se příště octnete nad propastí, budou to právě postoje, přesvědčení a návyky získané během krize, které zabrání tomu, abyste do ní zase spadli.
Více o tomto tématu se dozvíte v článku Jak překonat neúspěch.
Je třeba dát svému myšlení určitý řád a systematičnost. Pomohou pravidelné procházky nebo jiná aktivita, kdy člověk rozproudí krev a má možnost si srovnat myšlenky. Viděli jste film Počátek? Každá idea má obrovskou moc a dokáže ze života udělat ráj, nebo peklo na zemi. Je proto nezbytné myšlenky sledovat, třídit a posilovat ty prospěšné pro váš život. Říkáte si, že vám hlavou proletí desítky myšlenek za minutu a normální člověk nemá šanci s nimi nějak pracovat? Nezapomínejte, že je tady vaše mysl, jíž zadáte úkol, a ona vám předloží jen ty myšlenky, které stojí za vaši pozornost.
Jedná se o stovky, možná tisíce hlasů za den – v jednu chvíli se ozývá váš žaludek, do toho se vynoří přesvědčení, že nemáte jíst po šesté, v televizi se baví o politice a vy o tom začnete přemýšlet, dítě křičí, pes štěká… Nehledě na to, že brzy zjistíte, že vaše názory nemusí být nutně vašimi, ale že jste je nevědomky převzali. Může se jednat o postoj vašeho nejlepšího kamaráda, může z vás mluvit váš šéf nebo jste to kdysi slyšeli od babičky.
Práce s vlastními myšlenkami se ze začátku může zdát těžká, obzvlášť pokud jste se jí dosud nevěnovali, ovšem nakonec se to naučíte. Retrospekce je důležitá ze dvou důvodů – dokážete tak lépe pochopit svou mysl a zároveň získáte potřebný odstup.
Tip: Pořiďte si zápisník, kam si zaznamenáte nosné myšlenky daného dne. Může se stát, že po týdnu zjistíte, že většinu času trávíte přemýšlením nad něčím, co pro vás nemá hodnotu, ovšem hlavní je sám sebe lépe pochopit.
Pomáhají otázky jako: „Na co teď právě myslím? Jak se u toho cítím?“
Nehodnoťte, nestyďte se, buďte upřímní. Jsou to vaše myšlenky a před sebou přece nemusíte nic ukrývat.
Emoce jsou vzruchy neuronů ve vašem mozku. Sice nesmírně komplikované, navzájem propojené s vašimi i s těmi okolními, ale pořád jenom vzruchy. Můžete je do značné míry kontrolovat. Není radno je podceňovat, ale uvědomte si, že nad nimi máte moc, ne naopak. Stejně jako u myšlenek chvíli trvá, než se s nimi naučíte pracovat. Tady se dostáváme k základní věci, kterou budete při změně potřebovat – síle vůle. Většina lidí ví, co má udělat, jen nemají sami sebe pod kontrolou. Už tolikrát ve svém úsilí selhali a nemají dostatečně silnou vůli, aby to změnili. Nebo si to aspoň myslí.
Existuje vždy 1000 důvodů proč neudělat něco důležitého. Na prokrastinaci je jednoduchý trik – cvičte sílu vůle postupně. Chcete začít běhat? Naučte se nejdříve chodit každý den na procházky. Pak třeba běžte jen první kilometr, ať můžete postupně přidávat. Pokud uspějete v jedné oblasti, můžete pak sílu vůle překlopit do jiné. Postupně pak budete nad svým životem získávat stále větší kontrolu, a společně s tím poroste i vaše sebevědomí. Občas se na své cestě vrátíte o krok zpět, ale to je součástí růstu.
Existuje mnoho nástrojů, jak si pomoct při práci se svou hlavou. Zmínil jsem deník, posilování užitečných myšlenek a vzorců, posílení vůle nebo procházky. Za mě jsou důležité ještě tyto:
Život není vždy fér. I dobrým lidem se dějí špatné věci. Podstatné je, abychom se nenechali zlomit. Nelson Mandela strávil 28 let ve vězení. Za tu dobu ovšem nezhořkl a stal se lepším člověkem. Jakmile ho pustili, nechtěl se nikomu pomstít ani se nelitoval, ale stal se prezidentem JAR a jedním z nejuznávanějších lídrů současnosti. Jsou známy příběhy zajatých vojáků nebo vězňů v koncentračních táborech, které ani nepředstavitelné utrpení nezlomilo. Proč někteří po návratu trpěli a už nikdy se nedokázali radovat ze života, zatímco jejich souputníci dokázali znovu žít? Zaujali ten správný postoj, že je nic a nikdo nemůže zničit, pokud to oni sami nedovolí.
Užitečným postojem je také udržovat si většinu dne dobrou náladu. Pak spatříme řešení, jaká bychom jinak neviděli, vše nám jde tak nějak samo a cítíme se šťastní. Nezapomínejte, že vy do velké míry určujete, jakou budete mít náladu. Na povrchu oceánu (vnější svět) sice může zuřit bouře, ale pár metrů pod hladinou (váš vnitřní svět) už panuje klid. Nad vnějšími okolnostmi nebudete mít nikdy kontrolu, ale můžete se naučit ovládat své nitro a prožitky.
Jsou základem osobního rozvoje. Pokud máte problémy s přejídáním, napište si na papír: „Mám kontrolu nad svým tělem. Jím, jen když mám doopravdy hlad.“
Několikrát denně si frázi opakujte, řekněte si ji před spaním, zopakujte ji po probuzení. Stokrát vyřčené se stává pravdou. Dejte si však pozor, abyste tento nástroj používali s rozumem, a pokud si takto vkládáte do hlavy nové přesvědčení, ať je to něco, co vás doopravdy posílí a stanete se pak lepším člověkem.
Špatná nálada vychází z nahromadění negativní energie. Pokud tělo a mysl fungují dobře, přirozeně se takové energie i toxinů zbavují. Bohužel se často stává, že se zablokujeme a držíme to zlé v sobě. Jsme naštvaní na sebe nebo někoho jiného, máme chuť se mu pomstít, případně se sebepoškozujeme. Pokud tyhle emoce delší dobu neřešíme, proniknou hlouběji do našeho jádra a my pak věříme věcem, jako že si nezasloužíme být šťastní, za nic nestojíme a podobným hloupostem. Jsou s nimi spojené i vážné nemoci, protože takto postižený člověk většinou nepečuje o své tělo. Je proto třeba nahromadění negativní energie předcházet a provádět si každodenní psychohygienu.
Před spaním si řekněte:
„Odpouštím si, miluji se a děkuji za dnešní den.“
Nebo: „Jsem ochotný a otevřený přijmout veškeré dobro a lásku vesmíru.“
Případně cokoliv jiného, co vám udělá dobře.
Ač se to na první pohled nemusí zdát, práce s hlavou není tak složitá, především to může být zábava . Stačí naslouchat sám sobě a vaše mysl, respektive duše, vám vždy poradí to podstatné, co pro danou chvíli potřebujete vědět. Jakmile se naučíte komunikovat sami sebou, uvidíte, že se zlepší i vztahy s ostatními.
Uprostřed závažného problému, kde nevidíme světlo na konci tunelu, nevnímáme zcela jasně a často celou věc neúmyslně zhoršujeme. Jak zvládat stresové situace, abychom jimi pokud možno co nejrychleji propluli?
Zažili jsme je všichni. Chvíle beznaděje, kdy se přes veškerou snahu bortí naše podnikání, práce nebo vztah, mnohdy i vše najednou. Dá se z tohoto temného údolí vystoupat? Jak překonat neúspěch?
Náš osobní rozvoj může úplně zastavit, když se zamilujeme do nesprávné osoby a staneme se na ní závislí. Musíme pak čelit stejným problémům jako při jiných druzích závislosti. Je to o to horší, protože se o této problematice moc nemluví. Jak závislost na druhé osobě řešit?
Přestože o partnerském soužití už byly napsány stovky knih, o kolika párech můžeme s klidem říct, že jim to klape? Může vůbec ideální partnerský vztah existovat? Samozřejmě, že ano.
Jako ve všem, co se týká štěstí, i tady platí, že se musíte vykašlat na to, jak vás to naučili rodiče nebo to dělá většina lidí.
Stojíte před důležitým rozhodnutím a nejste si jistí tím, co máte udělat? Může se jednat o vaši práci, vztahy, investování, cestování nebo důležitou změnu ve vašem životě. Jak zvýšit úspěšnost při vašem rozhodování? Jak se správně rozhodnout? Ověřený návod najdete v tomto článku.
Můžeme žít naplněný život. Tím nemyslím dosáhnout nirvány, osvícení nebo něčeho nadpozemského, ale to, že se cítíme většinu dne spokojení. Přestože jsme „postavení“ tak, abychom byli šťastní, v dnešní společnosti je to velkou výzvou. Podívejme se, jak být šťastný.
Pocházím z Ostravy. V roce 2012 jsem vydal svou prvotinu Volbu, které se celosvětově prodalo přes 80 000 výtisků. V roce 2018 se v Česku stala bestsellerem a nyní slaví úspěch ve Velké Británii.
Celkem jsem napsal tři knihy a publikoval přes 100 článků na téma osobního rozvoje.
Máte zájem o konzultace? Objednat se můžete tady.