Jak zvládat stresové situace
Uprostřed závažného problému, kde nevidíme světlo na konci tunelu, nevnímáme zcela jasně a často celou věc neúmyslně zhoršujeme. Jak zvládat stresové situace, abychom jimi pokud možno co nejrychleji propluli?
Důležité je podívat se na selhání objektivně. Určitě pomůže, když celou věc proberete s dalším člověkem. Ideálně by se mělo jednat o někoho, kdo vás vyslechne a poskytne vám racionální zpětnou vazbu, aniž by vás soudil nebo do vás promítal svá traumata. Život běžně funguje ve fázích, kdy se střídá vzestup a pád. Často jsme na sebe přísní, přehlížíme své úspěchy, zatímco selhání zveličujeme, případně naopak. Někdy je neúspěch příležitost, kdy si uvědomíme, že chceme dělat něco úplně jiného než doposud.
Sportovci pečlivě hodnotí své chyby, aby odhalili, co k nevalnému výsledku vedlo. Jedná se o sérii špatných rozhodnutí, nebo jeden velký omyl? Co jste udělali dobře a co špatně? V čem má smysl pokračovat a v čem naopak ne? Co jste přestali dělat a v dlouhodobém horizontu vás to srazilo na dno? Jakými lidmi jste se obklopili? Komu jste nejvíce naslouchali? Do jaké míry jste opravdu mohli ovlivnit, co se stalo? Možná jste vše udělali správně, jen nenastal správný čas. Načasování je podstatou úspěchu a není radno ho podceňovat. Život není vždy takový, jak jsme si ho naplánovali. Buďte flexibilní a naučte se ho přijmout takový, jaký je. Důležité je dívat se na celou situaci i na to, co k ní vedlo, s nadhledem a sebereflexí.
Nejde o to sám sebe bičovat a sypat si popel na hlavu. Přistupujte k tomu maximálně racionálně, i když vámi často proudí silné emoce. Nemůžete řídit životy druhých, takže jediná věc, kterou můžete doopravdy změnit, jste vy a váš postoj. Tuhle chvilku pravdy za sebou mají všichni úspěšní lidé, které tak obdivujete. Možná o nich neradi mluví, ale zažili je všichni. Bez toho, aniž bychom si bolestně přiznali pravdu, se nikdo z nás nepohne z místa.
Asi nejtěžší část je vyrovnat se s tím, že jste třeba někomu ublížili. Karma funguje i zde, takže bolest se stejně vrátí k vám, ať už se bráníte sebevíc. Bude trvat nějakou dobou, než si odpustíte, ovšem vězte, že čas je tím nejlepším lékem. Přestože se nenacházíte v ideální situaci, je nesmírně důležité vytrvat ve vašem úsilí. Každý den vstaňte a pracujte na něčem smysluplném, abyste zbytečně neztráceli drahocenný čas. Až vám bude zase lépe, budete za to vašemu bývalému já nesmírně vděční.
Neúspěch je neoddělitelnou součástí procesu učení. Malé děti padají právě proto, aby se naučily vstávat a perfektně chodit. Mimo jiné odborníci doporučují, abychom jim se vstáváním nepomáhali, takže pokud vám někdo odmítl pomoct, prokázal vám tím vlastně službu. V životě spadneme přesně tolikrát, abychom se něco konkrétního naučili, a nikdy nás nepotká nic, co bychom nedokázali zvládnout. Čím víc padáme, tím více se naučíme. Každá krize je tak příležitostí k růstu. Naučíte se hodně věcí, které vám v budoucnu přijdou vhod, ale hlavně zjistíte, že jste mnohem silnější, než jste si mysleli.
Pokud máte pocit, že se vaše neúspěchy neustále opakují, neměli jste po každém pádu potřebnou retrospekci. Člověk má tendenci opakovat podobné chyby, ale dá se s tím pracovat. V ideálním případě spadnete do stejné díry znovu, ale tentokrát potrvá kratší dobu, než se z ní vyhrabete, a na potřetí se jí raději obloukem vyhnete. Tady se dostáváme k důležitému bodu, nestrávit na zemi moc času. Spousta lidí se v selhání babrá déle, než je potřeba. Uměle tak protahují své utrpení nad rámec toho, co potřebují, aby se něco nového naučili. Najdou se i tací, kteří se rychle oklepou, ale protože v díře nestrávili dost času, aby pochopili, co je do ní dostalo, za nějakou dobu se v ní ocitnou znovu.
Zpravidla se nejedná o jednu příčinu, ale o více faktorů, jež k neúspěchu vedly. Je třeba se zaměřit na všechny, jinak na zemi skončíte znovu. Důležité je se na sebe nezlobit, protože pády k životu patří. Sebelítost nebo nenávist vás jen zpomalují, především vám však ubírají ze života radost. Vašim cílem by mělo být zažívat co nejvíce radosti jak na vrcholu, tak v údolích, kdy se nám sice nedaří, přesto se můžeme naučit tančit v dešti.
Klíčovým bodem k tomu, abyste se vymotali ze série neúspěchů, je změna myšlení, potažmo i chování, v určité oblasti. Existují činnosti a myšlenky, jež jsou produktivní a vedou k úspěchu, a na ty byste se měli zaměřit. Na první pohled nemusí být jasné, ale právě v tom jsou dobrá selhání, protože odkrývají, co nemá smysl, zpomaluje nás, případně nám v životě škodí.
To mimo jiné platí i o lidech. Jak se říká, v nouzi poznáš přítele, takže se od vás během krize odtrhnou všichni, kdo s vámi byli jen z povrchních důvodů, a zůstanou jen ti, kteří vás mají upřímně rádi a nevadí jim, že jste zrovna na lopatkách.
Změnit své návyky, přesvědčení a chování není vždy jednoduché, ovšem je to možné. Ostatně tomu věnuji celý další článek. Důležité je, že jste se díky neúspěchu naučili, co je třeba změnit, což je polovina úspěchu. Možná je právě teď čas oklepat se z něj a vyrazit znovu do světa. Jelikož nás každá překonaná bolest posiluje, půjdete do něj zkušenější a silnější než kdy dřív.
Uprostřed závažného problému, kde nevidíme světlo na konci tunelu, nevnímáme zcela jasně a často celou věc neúmyslně zhoršujeme. Jak zvládat stresové situace, abychom jimi pokud možno co nejrychleji propluli?
Náš osobní rozvoj může úplně zastavit, když se zamilujeme do nesprávné osoby a staneme se na ní závislí. Musíme pak čelit stejným problémům jako při jiných druzích závislosti. Je to o to horší, protože se o této problematice moc nemluví. Jak závislost na druhé osobě řešit?
Přestože o partnerském soužití už byly napsány stovky knih, o kolika párech můžeme s klidem říct, že jim to klape? Může vůbec ideální partnerský vztah existovat? Samozřejmě, že ano.
Jako ve všem, co se týká štěstí, i tady platí, že se musíte vykašlat na to, jak vás to naučili rodiče nebo to dělá většina lidí.
Nemohl jsem si nevšimnout, kolik lidí v mém okolí se zbytečně podceňuje a nepovažuje se za krásné. Kdy jsem sám bojoval s tím, jak být přitažlivý? Nakonec se mi to podařilo změnit, proto věřím, že to může dokázat každý.
Stojíte před důležitým rozhodnutím a nejste si jistí tím, co máte udělat? Může se jednat o vaši práci, vztahy, investování, cestování nebo důležitou změnu ve vašem životě. Jak zvýšit úspěšnost při vašem rozhodování? Jak se správně rozhodnout? Ověřený návod najdete v tomto článku.
Můžeme žít naplněný život. Tím nemyslím dosáhnout nirvány, osvícení nebo něčeho nadpozemského, ale to, že se cítíme většinu dne spokojení. Přestože jsme „postavení“ tak, abychom byli šťastní, v dnešní společnosti je to velkou výzvou. Podívejme se, jak být šťastný.
Pocházím z Ostravy. V roce 2012 jsem vydal svou prvotinu Volbu, které se celosvětově prodalo přes 80 000 výtisků. V roce 2018 se v Česku stala bestsellerem a nyní slaví úspěch ve Velké Británii.
Celkem jsem napsal tři knihy a publikoval přes 100 článků na téma osobního rozvoje.
Máte zájem o konzultace? Objednat se můžete tady.